Ana Sayfa Nepal Kathmandu Pokhara Chitwan Trekking Manastırlar İletişim

 • Nepal
 • Nepal'in Tarihi
 • Din
 • Coğrafi Yapısı ve Bölgeleri
 • Ekonomisi
 • Alt ve Üst Yapı
 • Yaşam Tarzı ve Kültür
 • Ulaşım

 • Nepal   Alt ve Üst Yapı

           Son 12 yılda 12 hükümetin değişmesine sebebiyet veren çatışmalar ve hükümetteki istikrarsızlık kendini ülkenin alt ve üst yapısında da göstermektedir. Son yıllarda yaşanılan çatışmalar sebebiyle ve ülkenin kara ülkesi olup dağlık arazileriyle ulaşılmaz olmasından dolayı yurt dışı yatırımcıların ilgisini çekmemiştir. Fakat son dönemde Nepal Hükümeti’nin 100 civarında ülkeyle kurduğu ilişkiler dolayısıyla yabancı yatırımcılar ülkeye gelmeye başlamıştır.

              Ülkede ana şehirlere asfalt yol yapılmıştır. Çoğu kasabaya, köye hatta bazı şehirler arası sokaklar toprak yoldur. Ülkenin dağlık arazisi ve tepelerden oluşması asfalt yol yapımını güçleştirmektedir.

              Üst yapı olarak ülkede sokak lambaları, levhalar, bina numaraları da yetersizdir.

              Ülkenin gelişme durumuna göre telekomünikasyon sistemi oldukça gelişmiştir. Turistik şehirlerde her köşe başında internet café bulabilirsiniz. Oteller de internet hizmeti sunmaktadır. Ayrıca turistik restoranlarda da wi-fi internet bağlantısı bulunmaktadır. Şehir dışına çıktıkça köylerde, dağlarda internet bulunmamaktadır. Buna rağmen köylerde cep telefonu kullanananlar bulunur. Ülkede en yaygın teknoloji aracı cep telefonudur. Ülkenin nerdeyse her noktasında sabit telefonla bulmak mümkündür. Ülkenin cep telefon hatlarının hiçbirinin ülkemizdeki telefon hatlarıyla anlaşması yoktur. Bundan dolayı aramalar dakikası 8 TL’ye gelmektedir. İnternet cafelerin sunduğu sabit hatla yurtdışını arama ise oldukça uygundur. Dakikası 1,5 TL’dir.

              Alt yapı ülkede çok zayıftır. Bir günde 1350 ton çöpün çıktığı Nepal’de ne yazık ki yetersiz ulaşım sistemiyle çöplerin hepsi toplanamamaktadır. Bazı sokaklarında çöp yığınlarıyla karşılaşabilirsiniz. Halk, çözümü çöpleri yakmakta bulmaktadır. Sokaklarda bu görüntülerle de karşılaşabilirsiniz. Toplanan çöplerde imkansızlıklardan sebebiyle ayrımlaştırılamamaktadır ve dolayısıyla dönüştürülememektedir.

              Ülkede bulunan 21 hidro elektrik santralleriyle enerji sağlanmaktadır. Nepal’ de en yaygın enerji sistemidir. Çünkü güçlü nehirler bu enerjinin uygulanmasına imkan vermektedir. Şu anki santral sayısı ne yazık ki tüm ülkenin enerji açığını kapatamamaktadır. Bundan dolayı başkent Kathmandu’da bile çoğu zaman elektrik ve su kesintileri yaşanmaktadır. Turistik oteller ve bazı manastırla bu sorunu jeneratör kullanarak çözmüşlerdir.

              Elektrik kesintisine bağlı olarak sular da kesilmektedir. Şehrin dışına çıktıkça hatta şehirlerde ara sokaklarda bile, insanları çeşmelerin başında kıyafetleriyle yıkanırken görebilirsiniz. Jeneratörle çözülen elektrik sorunuyla su sorunu da şehirlerde çözülmüştür. Şehirlerde oteller, konukların çamaşırlarını yıkama servisi de sunmaktadır.


   Gönderen: 
  Aysel Öz
  04-08-2015
   Mesaj: 
  Merhaba, bu sayfada bulunma sebebim Nepalli misarim.Kendisi Amerikan vatandaşı Nepalden gelip İstanbul üzerinden Washingtona gidecekken Green Cardını kaybediyor ve uçağına binemiyor.2 gün Havaalanında kaldıktan sonra Amerikada yaşayan yeğenim beni haberdar ediyor ve macera başlıyor.Şu an Konsolosluk ile ilgili işlemlerini tamamlamasında yardımcı oluyoruz bu gün 3.gün.Çok hoş saygılı çalışkan bir kızcağız 27 yaşında 2 çocuğu var Nepalde, kocası da Amerikada o da Nepalli.Gerçekten de çok sakin ve huzur dolu bir insan.Doğduğu topraklardan kaynaklanan bir durum diye düşünüyorum.Bu kadar karışık bir toplumda nasıl bu kadar hoşgörülü ve dingin kalabilmişler anlamakta biraz zorlandım açıkçası.Hele ki ülkemizin içinde bulunduğu durumu göz önüne alırsak.Dün akşam karpuz istedi aldık karpuzu tuzlayarak yedi şoka girdim.Tabi ona da bizim yemek kültürümüz tuhaf gelmiştir.Kısaca kendisini tanımak bize tecrübe kazandırdı.MyloveNepal'i işte bu şekilde buldum, emeğinize sağlık saygılar.. Aysel ÖZ

   Gönderen: 
  Metin SINMAZ
  22-06-2012
   Mesaj: 
  Uçuş korkum var :( Olmasa bende gitmek isterdim. Gidemiyorsam eğer Nepal bana gelsin... düşlerimde... Düş eşimle birlikte.... Allah herkese düş eşiyle gitmek nasip etsin.

   Gönderen: 
  Hasan Sezer
  26-03-2012
   Mesaj: 
  Nepal hakkında kapsamlı bir site yapmışsınız.Verilen bilgiler çok güzel ama fotoğraflara hayran kaldım.

   Gönderen: 
  Ahsen Çokgör
  26-03-2012
   Mesaj: 
  Hayalim olan topraklar..Resimlerle bezeli çok güzel fotoğraflar, görmüş kadar oldum.Teşekkürler MyLove Nepal sayfası hazırlayanlarına...

   Gönderen: 
  Nihal Cebenay
  26-03-2012
   Mesaj: 
  çok güzel bi site olmuş emeğine sağlık....

   Gönderen: 
  Osman Bülent DEMİRAĞ
  27-01-2012
   Mesaj: 
  Güzel anlatım,güzel ftg.lar

  4 defa gitmeme rağmen zamanım olursa tekrar giderim.

   Gönderen: 
  Müjgan Dursun
  07-01-2012
   Mesaj: 
  Çok güzel bir site olmuş ellerine sağlı gülcancım ,resimlerde şahane :)...inşallah bizede nasip olur Nepale gitmek ;)

   Gönderen: 
  Aşkın Vezir
  05-01-2012
   Mesaj: 
  Tebrikler..

  Çok güzel bir çalışma olmuş..Başarılar diliyorum.

   Gönderen: 
  Firdevs Tokalak
  05-01-2012
   Mesaj: 
  Nepal benim dusum. Ve dusesimle bu yil gidecegim insallah. :-)

  1
  Copyright © 2011 Designed by Polaris Dizayn   Hit Counter by Digits
  Haberler Haberler