Ajay Shrestha

Adım Ajay Kumar Shrestha, Dulegaunda-3, Shuklagandaki Municipality, Tanahun, Province No. 4, Nepal adresinde oturmaktayım.

10 yıldan fazla bir süredir Katmandu’da oturmakta ve yaşamaktayım. Nepal’in her bir bölgesinde en doğudan en batıya yürüdüm, bisiklet sürdüm ve seyahat ettim. İşte bu beni en çok heyecanlandırmaktadır. Macera yolu benim hayatım için kutsaldır.

Seyahat tutkum hakkında biraz bahsetmek ve dağlara olan sevgimi mesleğimle nasıl bağlantılı hale getirdiğimi açıklamak istiyorum.

Beni bu iş alanına çeken, dağlara olan aşkım ve o özel yerlerde yaşayan insanlardı. HimalayaIarda dağ yürüyüşü ve tırmanış yaparak büyüdüm. Rastladığım birçok kişiye resmi olmadan rehberlik yaptım. Bu kişiler sadece yerlilerin bildiği, normal yolların dışında yolları görmek istiyorlardı. Sonrasında profesyonel rehberlik ve liderlik kendiliğinden ve doğallıkla başkaları ile bu eşsiz yerel bilgileri paylaşma isteğim nedeniyle gelişti.

10 yıldan fazladır seyahat ve doğa yürüyüşü rehberi olarak, işe olan tutkumu seyahat acentesi şirketi açarak genişlettim.

 

‘Swotah Travel and Adventure Pvt. Ltd.’ Seyahat acentesi 2016 yılında kuruldu, kısa bir sürede dünyanın her yerinden yüzlerce dağ ve doğa severe, macera arayanlara, Nepal, Bhutan ve Tibet Himalayalarında hizmet verdi.

‘Swotah Travel and Adventure Pvt. Ltd.’ Şirketinin tek sahibi ve yöneticisiyim. Şirket seyahat ve doğa yürüyüşü şirketi olarak Gairidhara-2, Katmandu, Nepal’de kayıtlı ve yerleşiktir. Başarılı şirketimi yönetmede bana destek olan 8 çalışanım bulunmaktadır.

Yukarıdakilere ek olarak Nepal’in Tanahun kırsal bölgesinde ihtiyaç sahibi olan öğrencilere eşit şartlar sağlanabilmesi için yoğun bir şekilde çalışıyorum. Her yıl 2016’dan beri 2 – 3 öğrenciye 500 $ öğrenim bursu veriyorum.

‘Swotah Travel and Adventure Pvt. Ltd.’ şirketinde yönetici olarak çalışıyor olsam da aşağıdaki doğrudan karar alma süreçlerine dahil olduğum işlerde de hatırı sayılır sorumluluklar taşıyorum. Yüklendiğim görevlerden bazıları:

 

  1. Genel Müdür,’ Hidden Gems Investment Pvt. Ltd.’
  2. Yabancı istihdam uyum programında Sertifikalı eğitmen, eğitmenlerin eğitmeni
  3. Sertifikalı rehber (Lisans No. 3031/070), NATHM

 

Seyahat geçmişim boyunca bir Nepalli olarak birçok kereler yurt dışında bulunma şansına sahip oldum. Öğrenciliğim boyunca her ne kadar 8 yıl Hindistan’da yaşamış ve seyahat etmiş olsam da resmi olarak Şangay ve Pekin’de 2015 yılında bir arkadaşımı Çin’de ziyaret ederek Nepal dışında seyahatlerime başladım.

O zamandan beri, yılda en az bir kere Nepal dışına seyahat ederek yabancı bir ülkede olma, farklı insanlar ve kültürleri keşfetme arzumu karşılıyorum.

Şu ana kadar keşfedebildiğim ülkelerin listesi

1. Hindistan

2. Çin

3. Tayland

4. Myanmar

5. İtalya (iki kez)

6. Fransa

7. İsviçre

8. Belçika

9. Hollanda

10. Almanya (iki kez)

11. Macaristan

12. İzlanda

13. İspanya

14. Andorra

15. Portekiz

16. Malta

17. Avusturya

18. Çek Cumhuriyeti

Avrupa’da iki defa olmak üzere Asya’da ve Avrupa’da birçok ülkeyi ziyaret etme şansına sahip oldum.

Seyahat etmek benim için iş olduğu kadar da zevk. Seyahat acentesi olarak, eski arkadaşlarla bir araya gelmek ve kişisel düzeyde tanıtımlar yapmak daima yararlı olmuştur. Dünyanın farklı bölgelerinde seyahatlerim sırasında seminerler ve resmi olmayan toplantılarda bulunmaktayım. Birçoğu benim şirketim ile ülkemize gelerek Nepal’i kendileri deneyimlediler.

Akademik olarak İşletme bölümünden mezun oldum ve şimdi Shankar Dev Campus, Kathmandu, Nepal öğrencisi olarak mastır programına (MBA) devam ediyorum . Bölümüm Nepal’in en büyük üniversitesi olan Tribhuwan Universitesine bağlıdır.

Şu sıralar Nepal’de evlerin pansiyona dönüşmesinin ekonomi ve turizme yararları ile ilgili bir araştırma yürütmekteyim. Bu araştırmayı kendi işim ile ilişkilendirip müşterilerime dağlarda farklı yürüyüş rotalarında evlerde kalma deneyimi sağlayabilirim.  Bu araştırma dünyanın her yerinden gelecek olan ziyaretçilere özgün Nepal köy yaşamını deneyimleme amacı ile başlamıştır.

Deneyim kazanmak ve bu deneyimi ve bilgimi günlük hayatta, iş hayatımda ve ülkemin gelişmesinde kullanmak için seyahat ediyorum

Bu ülkede daha iyi bir gelecek için yapılması gereken ve yapılabilecek olan çok şey olduğuna inanıyorum. Hiç bir şeyin kendiliğinden, çalışmadan olmadığına inanarak yaşıyorum. Nerede olursak olalım, ne yaparsak yapalım, önemli bir şey yaratmak istiyorsak mücadele ve sıkı çalışma gerekiyor. . Ve bunun için kendi vatanımı, Nepal'i seçtim.

 

İçtenlikle,

 

Ajay Kumar Shrestha

Managing Director

Swotah Travel and Adventure Pvt. Ltd.
www.swotahtravel.com

Email: mailtoazay@gmail.com; aj@swotahtravel.com
Telefon.:  +977-9841595962, +977-9801095962

Swotah Travel bünyesinde, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Kültür gezileri, trekking, kişiye özel tur seçenekleri, Everest First Base Camp, Annapurna First Base Camp, Poon Hill ile dünyanın çatısına yolculuk yapın.