Coğrafi Yapısı ve Bölgeleri

Federal Nepal Cumhuriyeti’nin son sınırlarıyla yuvarlak hatlarıyla bir dikdörtgeni andırır. Batıdan doğuya uzunluğu 800 kilometredir, kuzeyden güneye eni de 200 kilometre civarındadır. Toplam kapladığı alan da 147,181 kilometrekaredir. Bu alanda genel olarak üçe ayrılmıştır; Dağlık Bölge, Tepe Alanlar, Terai Ova Bölgesi. Bu bölgelerde batıdan doğuya doğru akan nehirlerle bölünmüştür.

Nepal’in güneyinde Hindistan sınırını kaplayan Terai Bölgesi üç ana nehirle bölünmüştür; Kosi, Narayani, Karnali. Dağlardaki karların erimesiyle bu nehirlerin kolları oluşmaktadır. Bu bölge ekvator düzeyine yakınlığından dolayı tropikal iklim özellikleri göstermektedir.

Nepalce’de Pahad olan Tepe Bölgesi ise batıdan doğuya ve kuzeyden güneyine tam iç kısmını oluşturur. Bu bölge 800 metreyle 4000 metre arasında değişen tepelerden oluşmaktadır. Kışın kar yağan bi bölgedir.

Dağlık Bölge ise Nepal’in kuzeyinde Çin sınırına kadar olan yeri kaplar. Büyük Himalaya Sıradağları bu bölgededir. Dünyanın sekiz en yüksek dağlarının olduğu bir sıradağ silsilesidir; Lhotse, Makalu, Cho Oyu, Kanchenjunga, Dhaulagiri, Annapurna, Manaslu. Bu sıradağların en uzunu olan ve Nepalce’de Sagarmatha ismiyle 8848 metre uzunluğundaki dünyaca ünlü Everest Dağı bu bölgededir. Bu dağlar Çin sınırlarını geçmektedir.

Nepal 14 bölgeye 75 kazaya ve 5 gelişmiş bölüme ayrılmıştır:

Merkez Bölge (Madhyamanchal)

· Bagmati

· Janakpur

· Narayani

Doğu Bölgesi (Purwanchal)

· Kochi

· Mochi

· Sagarmatha

Batı Bölgesi (Pashchimachal)

· Dhawalagari

· Gandaki

· Lumbini

Orta Batı Bölgesi (Madya Paschcimachal)

· Bheri

· Karnali

· Rapti

Uzak Batı Bölgesi (Sudur Paschcimachal)


· Mahakali

· Seti


Bu bölgelerden en turistik olanlardan biri başkent Kathmandu’yu, Kathmandu Vadisi’ni, Chitwan’ı içinde barındıran Merkez Bölge’dir. Diğeri de Phewa Gölü ve Devi’in Şelaleriyle bir cenneti andıran yüksek dağlarıyla göğe yükselen Budha’nın doğduğu yeri içine alarak kutsallığını yayan Doğu Bölgesi’dir


Swotah Travel bünyesinde, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Kültür gezileri, trekking, kişiye özel tur seçenekleri, Everest First Base Camp, Annapurna First Base Camp, Poon Hill ile dünyanın çatısına yolculuk yapın.