Nepal'in Ekonomisi

Kişi başı gelirin 240 dolar olduğu Nepal, dünyanın en fakir ve en az gelişmiş ülkelerinden biridir. Halkın üçte biri açlık sınırının altındadır. %45’ten fazlası da işsizdir.

Halk bu parayı ağırlıklı tarımla uğraşarak kazanır. Tarım ürünleri; çay, tütün, pirinç, darı, mısır, şeker kamışıdır. Su bufalo hayvanlarıyla hayvancılık yapan halk süt ve et de üretir. İmalatı yapılan ürünler de yün halılar, giyim eşyaları, tekstil ve deri ürünleri, kağıt, çimento, çelik eşyalar, sigara, içki, şekerdir. Nepal’in fabrikaları genellikle Kathmandu Vadisi ile Güney Terai Ovası’ndaki kasabalarda bulunur. Sanayi ülkede gelişmediğinden sanayiyle uğraşan halkın sayısı azdır. Ürünler, ağırlıklı Hindistan’dan ithal edilir.

Turizm ise gelişme çağını yaşamaktadır, Nepal’de. 90’lar ve 2000’lerdeki Maocu çatışmalardan dolayı duran turizm yatırımları ülkede yapılan barış antlaşmalarından sonra yapılan yatırımlarla gelişmektedir. Bu şekilde halka da bu alanda işgücü doğmaktadır.

Swotah Travel bünyesinde, çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Kültür gezileri, trekking, kişiye özel tur seçenekleri, Everest First Base Camp, Annapurna First Base Camp, Poon Hill ile dünyanın çatısına yolculuk yapın.